This website is using cookies. By closing this announcement or by using our website, you are agreeing to be bound by the terms of our Cookie Policy.


Loading...
This project has been funded with the support of the Erasmus+ Programme

Aktuality

Back

Newsletter č. 2

19.12.2017

Dobrý den,

dostává se k Vám druhý newsletter věnovaný nadnárodnímu projektu I – S.K.Y.P.E., který začalo odborné nakladatelství RAABE realizovat v říjnu 2016 spolu s dalšími šesti partnery ze třech evropských zemí – ze Slovenska, Česka a Německa.
Touto cestou bychom Vám rádi poskytli informace, co vše se nám už od začátku projektu podařilo uskutečnit, jak v něm pokračujeme a též o tom, co nás ještě čeká v dalším období.
Věříme, že se nám spolu s Vámi podaří naplnit cíl našeho projektu, a to zkvalitnit výuku přírodovědných předmětů na 1. stupni základní školy. Na základě výsledků průzkumů totiž většina učitelů stále pociťuje nedostatek sebedůvěry vyučovat tyto předměty, a to z důvodu nedostatku dostupných zdrojů a nápadů, jak motivovat žáků a též kvůli specifičnosti kurikula a učebních osnov.

Sledujte nás i dále!

Partneři I – S.K.Y.P.E.

Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+, Číslo projektu: 2016-1-SK01-KA201-022549, Klíčová akce 2, Strategická partnerství ve školním vzdělávaní.

Tato publikace (dokument) reprezentuje výlučně názor autora a SAAIC – Národní agentura programu Erasmus+ ani Evropská komise nezodpovídají za jakékoliv použití informací obsažených v této publikaci (dokumentu).

Od října 2016 odborné nakladatelství Dr. Josef Raabe Slovensko  so sídlem v Bratislavě realizuje nadnárodní projekt s názvem I – S.K.Y.P.E. (Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education), který je zaměřený na podporu učitelů přírodovědných předmětů na 1. stupni základních škol. Projektu se spolu s námi účastní dalších šest partnerů ze tří různých zemí – Slovenska, Česka, Německa. Hlavním cílem projektu I – S.K.Y.P.E. je mýt výrazný vliv na vzdělávací systém, jak na národní, tak i na evropské úrovni, a to prostřednictvím výměny vědomostí a zkušeností mezi školami, univerzitami, vědeckými sdruženími a firmami.

 

Co jsme již v projektu udělali?

Během 1. půlroku 2017 pracovaly 2 partnerské univerzity ze Slovenska a Česka (TRUNI, UWB), a partnerská škola z Německa (Stiftung Louisenlund) na první verzi 1. Intelektuálního výstupu projektu (O1) – Metodické příručce pro učitele. Partneři při tvorbě obsahu vycházeli z díla Wynne Harlenové: Working with Big Ideas of Science a jednotlivá témata si rozdělili následovně:

  • TRUNI: 2. Tělesa působí na jiná tělesa na dálku; 3. Změnu pohybu tělesa způsobuje výsledná síla působící na těleso; 5. Složení Země a její atmosféry, procesy, které ovlivňují povrch Země a její klima; 8. Organizmy jsou závislé na příjmu energie a látek, o které soupeří s jinými organizmy.
  • UWB: 1. Všechny látky ve vesmíru se skládají z velmi malých částeček; 6. Naše sluneční soustava je jen velmi malou částí jedné z miliardy galaxií ve vesmíru; 10. Rozmanitost organizmů, žijících nebo vyhynulých, je výsledkem evoluce.
  • ZNL/Stiftung Louisenlund: 4. Celkové množství energie ve vesmíru je stále stejné, ale může být během aktivity volně přesunuté z jednoho energetického zásobníku do druhého; 7. Organizmy jsou seřazené na buněčné úrovni a mají ohraničené období života; 9.  Genetická informace se dědí z jedné generace organizmů na druhou.

 

2. mezinárodní projektové setkání partnerů (Praha)

31. srpna 2017 se v pražském hotelu Maximilian konalo 2. mezinárodní setkání zástupců všech 7 partnerů projektu I – S.K.Y.P.E. ze Slovenska, Česka a Německa:

  • Dr. Josef Raabe Slovensko; Trnavská univerzita v Trnavě; ZŠ s MŠ krále Svätopluka Šintava, M7 (SVK),
  • Západočeská univerzita v Plzni; Základní škola J. Gutha-Jarkovského Praha (CZ),
  • Stiftung Louisenlund (GER).

Organizaci setkání měla na starosti partnerská základní škola J. Gutha-Jarkovského v Praze a jeho koordinaci odborné nakladatelství Dr. Josef Raabe Slovensko.

Obsahem setkání bylo:

  • prezentace a analýza 1. verze metodických materiálů,
  • představení plánu testování a evaluace vytvořených metodických materiálů,
  • vývoj kvalitativních a kvantitativních indikátorů úspěšnosti projektu,
  • finanční přehled projektu,
  • představení pracovního plánu na další období projektu.

Cílem setkání bylo:

  • dohodnout se na jednotné struktuře a finálních úpravách a zlepšeních vytvořené 1. verze Metodické příručky pro učitele,
  • dohodnou se na časovém rozvrhu a formě testování a evaluace metodické příručky pro učitele na partnerských školách v měsících říjen, listopad, prosinec 2017.

Co nás čeká v dalším období projektu?

V nejbližším období bude projekt pokračovat úpravou metodických materiálů tak, aby byly připravené na testování a evaluaci na partnerských školách (ZŠ s MŠ krále Svätopluka Šintava; Základní škola J. Gutha-Jarkovského Praha, Stiftung Louisenlund). Následně se sesbírané připomínky zapracují do finální verze Metodické příručky pro učitele. Zároveň se budeme věnovat i přípravě pilotní verze 2. intelektuálního výstupu projektu – tvorbě scénáře a programu workshopů pro učitele přírodovědných předmětů na 1. stupni ZŠ (O2).

Kde nás najdete?

Víc informací o projektu I – S.K.Y.P.E. a aktuálním dění v něm najdete na:

Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a šťastný a úspěšný nový rok 2018.

I - S.K.Y.P.E

Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education