Dobrý den,
dostává se k vám první newsletter věnovaný nadnárodnímu projektu I – S.K.Y.P.E., které začalo odborné nakladatelství RAABE realizovat v říjnu 2016 spolu s dalšími šesti partnery ze třech evropských zemí – ze Slovenska, z Česka a Německa.
Touto cestou bychom vám rádi poskytli informace o projektu jako takovým, o našich partnerech, co všechno se nám již v rámci projektu podařilo zrealizovat, a také o tom, co nás ještě čeká.
Věříme, že se nám spolu s vámi podaří naplnit náš cíl – zkvalitnit výuku přírodovědných předmětů na 1. stupni základní školy. Na základě výsledků průzkumů totiž většina učitelů pociťuje nedostatek sebedůvěry vyučovat tyto předměty, a to z důvodu nedostatku dostupných zdrojů a nápadů, jak motivovat žáky, a také kvůli specifičnosti kurikula a učebních osnov.
Sledujte nás i nadále!
Partneři I – S.K.Y.P.E.
Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus +, Číslo projektu: 2016-1-SK01-KA201-022549, Klíčová akce 2, Strategická partnerství v školním vzdělávaní.
Tato publikace (dokument) reprezentuje výhradně názor autora a SAAIC – Národní agentura programu Erasmus+ ani Evropská komise nezodpovídají za jakékoliv použití informací obsažených v této publikaci (dokumentu).
V současném světě se zručnosti v přírodovědných předmětech stávají stále důležitější součástí základní gramotnosti. Kvůli tomu, aby země Evropy i nadále pokračovaly v růstu a dokázaly čelit výzvám moderní doby, vzniká silná potřeba vychovávat vědecky uvědomělé občany, kteří budou schopni dělat inteligentní rozhodnutí a rozvíjet kritické myšlení.
Od října 2016 začalo odborné nakladatelství Dr. Josef Raabe Slovensko, se sídlem v Bratislavě, realizovat nadnárodní projekt s názvem I – S.K.Y.P.E. (Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education), který je zaměřený právě na podporu učitelů přírodovědných předmětů na 1. stupni základních škol. Na projektu se spolu s námi zúčastní dalších šest partnerů ze třech různých zemí – Slovenska, Česka, Německa. Naším záměrem je, aby projekt I – S.K.Y.P.E. měl výrazný vliv na vzdělávací systém, jak na národní, tak i na evropské úrovni, prostřednictvím výměny vědomostí a zkušeností mezi školami, univerzitami, vědeckými sdruženími a firmami.
O co nám v projektu jde?
- O podporu učitelů přírodovědných předmětů na 1. stupni základních škol prostřednictvím inovativních materiálů,
- o zlepšení přírodovědné gramotnosti dětí prostřednictvím efektivnějších a inovativnějších metod učení,
- o propagaci vědy a přírodovědných předmětů na primárním stupni vzdělávání za účelem přispět ke zvyšující se konkurenceschopnosti a zaměstnanosti mladých lidí v Evropě.
Jaké jsou cíle projektu?
- Vytvořit metodickou příručku pro učitele přírodovědných předmětů na 1. stupni základní školy,
- vytvořit a v praxi zrealizovat workshopy nabízející alternativní a inovativní způsoby výuky přírodovědných předmětů na 1. stupni základní školy,
- vytvořit a spustit online platformu I – S.K.Y.P.E. jako volně dostupný interaktivní nástroj pro učitele,
- představit návrh konceptu reformy vzdělávání v oblasti přírodovědných předmětů.
Pro koho je projekt určený?
- Cílovou skupinou projektu jsou zejména učitelé přírodovědných předmětů na 1. stupni základní školy,
- také žáci ve věku 6 až 10 let a
- politicky činné osoby zodpovědné za tvorbu vzdělávacích postupů ve státu.
Jaké jsou plánované výstupy projektu?
- Metodická příručka pro učitele,
- workshopy,
- on-line platforma,
- koncept výuky přírodovědných předmětů na 1. stupni základních škol.
Kdo jsou partneři projektu?
- Partnery projektu jsou univerzity (Západočeská univerzita v Plzni, Trnavská univerzita v Trnave)
- školy (ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka Šintava, ZŠ J. Gutha-Jarkovského v Praze, Stiftung Louisenlund – soukromá internátní škola)
- a společnost věnující se programování webových stránek a informačních systémů na míru (M7) ze třech zemí (Slovensko, Česko a Německo).
Více informací o projektu najdete na oficiální stránce projektu: www.i-skype.com
Setkání partnerů projektu I – S.K.Y.P.E.

Dne 25. listopadu 2016 se uskutečnilo 1. mezinárodní setkání partnerů projektu
I – S.K.Y.P.E. v Bratislavě. Setkání se zúčastnili zástupci všech 6 partnerů projektu I – S.K.Y.P.E. ze Slovenska, Česka a Německa:
- Trnavská univerzita v Trnave; ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka Šintava, M7 (SVK),
- Západočeská univerzita v Plzni; Základní škola J. Gutha-Jarkovského Praha (CZ),
- Stiftung Louisenlund (GER).
Koordinátorem a organizátorem setkání bylo odborné nakladatelství Dr. Josef Raabe Slovensko.
Obsah setkání byl:
- představení jednotlivých partnerů,
- prezentace projektu – časový harmonogram, jednotlivé aktivity, cíle projektu,
- seznámení se s projektovou dokumentací a pravidly financování.
Cílem setkání bylo:
- dohodnout se na struktuře a obsahu 1. intelektuálního výstupu projektu (O1) – Metodická příručka pro učitele,
- na tvorbě metodických materiálů budou pracovat 2 partnerské univerzity a partnerská škola z Německa (TRUNI, ZČU, Stiftung Louisenlund) během 1. pololetí 2017,
- partneři se dohodli, že při tvorbě obsahu metodických materiálů budeme vycházet z díla Wynne Harlen: Working with Big Ideas of Science Education (http://www.interacademies.net/File.aspx?id=26736).
- Co bude následovat:
- práce na metodických materiálech pro učitele přírodovědných předmětů na 1. stupni základních škol a vytvoření 1. verze Metodické příručky pro učitele pro testování přímo na školách,
- příprava na 2. setkání partnerů projektu v srpnu 2017 v Praze, na kterém se všichni partneři seznámí s 1. verzí metodických materiálů a budou mít možnost ji připomínkovat,
- zapracování připomínek a příprava na testování vytvořených metodických materiálů přímo na partnerských základních školách.